Akcja MEN „Szkoła pamięta” w Szkole Podstawowej w Boguchwałowicach 2019

25 października Szkoła Podstawowa w Boguchwałowicach włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla uczniów i przedszkolaków postaci oraz wydarzenia.

W najbliższych dniach w sposób szczególny pamiętamy o zmarłych. W 80. rocznicę  wybuchy II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypada w 2019 roku nasi przedszkolacy i uczniowie w sposób szczególny i doniosły upamiętnili te ważne wydarzenia.  Zorganizowano z tej okazji uroczystą akademię podczas, której odśpiewano 4 zwrotki  hymnu. Uczniowie , nauczyciele i ksiądz, odczytali wiersze Władysława Bełzy. Wspólnie recytowano wiersz „Katechizm polskiego dziecka”, śpiewano pieśni patriotyczne.

Wnuczka p. Krystyny Kubik – emerytowanej nauczycielki i dyrektorki szkoły  odczytała jej wspomnienia spisane dla nas specjalnie na tę okazję. Dzięki nim dzieci dowiedziały się, jak wyglądały Boguchwałowice w czasie II wojny światowej, gdzie uczono się oraz ,że w 1947 roku wybudowano szkołę częściowo w czynie społecznym. Delegacja szkolna jeszcze tego samego dnia odwiedziła p. K. Kubik dziękując za przekazane informacje, wręczając bukiet biało – czerwonych  kwiatów.

W szkole zorganizowano wystawę licznych pamiątek pochodzących z tego okresu. Największą radość sprawiły dzieciom stare ławki, w których uczyły się ich babcie, prababcie a może nawet praprababcie. Wszystkie dzieci odświętnie ubrane z ogromną radością pozowały do zdjęć w starych ławkach, przenosząc się chociaż na chwilę w odległe czasy szkolne. Szkolna wystawa także cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców, babć i dziadków. W tej sposób nasza mała społeczność szkolna dołączyła do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.